Reversing the Question

Don Steward posted this on Sunday. Like Don, I really like this task and also think it has a certain Malcolm Swan je ne sais quoi about it.

I showed only the top part to my 6th graders, and I gave them 2 minutes to write down what they notice.

In addition to noticing the given information, the students also mentioned:

It takes a lot of grams to make a sponge cake.

A kilogram must have a lot of grams in it.

The unit of measurement is changed in the cake and in the big bag.

This problem doesn’t have a question.

The sponge cake has no price.

There is frosting on the cake.

You need to change the measurements first (kg – g)

The cake weighs more.

The cake is really small and the flour is really big.

Not much information and there’s no question.

There is no question. The weight of the bag is in kg but the flour it takes for the cake is in g.

You have to convert 24 kg to grams.

It uses only very little of the flour.

I gave them another 2 minutes to write down what they wonder.

How much the sponge cake costs.

How many sponge cakes can you make.

How big is the sponge cake.

How to convert from kg to g.

If the sponge cake is good.

24 kg is <, =, or > 150 g.

What we are going to have to solve.

Is the question going to be about if there’s enough flour or is it going to make us change it from kg to g.

How much 24 kilograms is in pounds.

How many grams are in a kilogram?

How many krumkakes can you make with the bag of flour.

How long will it take for the cake to be ready.

What a sponge cake is and what the recipe is for the cake.

How much flour is left.

What flavor is the cake. (Sorry. I’m hungry!)

What you’re wondering that I’m wondering about.

What the question is, and if there are more ingredients.

If we will have to find the price for the sponge cake, or maybe we have to find out how much half as much flour is worth.

Then we moved on to next part of providing questions that would go with the calculations. This was so very tough for my kids. While 21 of 31 kids could come up with the correct question for part (a), they were lost with what to write for the other three parts.

reverse the question 2

Because we didn’t care what the numerical answers were, the kids didn’t do any calculations, instead they were supposed to focus on the operation(s) in each problem and decide on the question that would prompt a specific operation.

The most common question for part (b) was, “How much does 1 kg of flour cost?” (I’d swapped out £ for $.)

Then my next step would be for them to go ahead and use a calculator to get the numerical answers. They will see that for part (b), 24 divided by 21.50 equals approximately 1.12. And if 1.12 were the cost for 1 kg of flour, then 24 kg of flour should cost more than $24. But, wait. We already know that the bag of flour costs $21.50. Hopefully they’ll arrive at this contradiction on their own, and re-think their question.

We’ll then attach the units to the numbers accordingly and let the conversations continue. When kids tell me that they will calculate two numbers using operation w, I always follow up with, What does your answer mean? What unit or units does it carry?

Too often kids have trouble with word problems. Too often they don’t know what to do with two numbers let alone a bunch of numbers. They guess at division when one number is big and one is small. They add when they see two fractions. They multiply because that was how they solved the last word problem.

I will also do this with my 8th graders because I suspect they will have trouble too. And this is exactly the kind of trouble we need to get into. Now rather than later. This task gets them thinking about ratios — which is like the most important math thing in all of the math things.

Steward is exactly right about this task. And I’m thankful he shared.

It was used as a fine example of how reversing the question can often lead to a more challenging task.

Posted in Course 1 (6th Grade Math), Math 8 | Tagged , , , , , , | 5 Responses

New Marking Strategy

When grading a 10-point assignment, I have a hard time deciding if the work shown is worth 4, 5, 6, or 7 points. If I like the kid, then I’m giving her a 9. If I’m hungry, then the kids gets a 4. If the kid’s mother gave me a $25 Starbucks gift card, then the kid gets an 8 with a drawn smiley face.

What I end up doing is giving every less-than-complete paper a 1 — yes, ONE — and so far this marking strategy seems to be working.

I want kids to revise their work until it’s flushed with coherent mathematics. A score of only 1 at the top of their paper — along with my comments — motivates them pisses them off so they go back and revise their work. If they need help with the revision, they know where to find me. If the revised work is still not up to par, then the score stays as a 1, and the kid gets to revise it again until the zombies come home. Or when the grading period ends. And while I haven’t kept track of any hard data, nor will this ever be FDA approved, I’m willing to bet that the revision rate has at least doubled.

Grading papers sucks. But grading with a 1 or 10 has alleviated much of the stress. Like I found a cure for my crazies.

Posted in Teaching | Tagged , , | 11 Responses

Greenies

Our black lab Mandy is 3.5 years old, weighs a ton, and her breath used to smell like death. Until we started giving her one Greenies a day. My husband orders them from Amazon, he also gets them for our neighbor’s small dog Bailey.

IMG_1679

Although both boxes weigh the same 36 ounces, Bailey gets 130 treats in the Teenie size and Mandy gets only 24 in the Large size. This caught my attention which led to this task with my 8th graders who happen to be working with similar shapes. (Like I had planned this all along.)

Greenies are sold in various size packages. I’m interested in the 27-oz and 36-oz.

To launch the task, I hold up the 2 treats: 1 Large and 1 Teenie. I tell them that there are 24 Large ones in a 36-oz package, and I want them I guess how many Teenie ones are in a 36-oz package.

both treats

Then I give the students these:

  • The photo of the 2 packages (so they know only the highlighted information in the table above).
  • Each group of 3 students get two real treats: 1 Large and 1 Teenie.

In return, the students need to give me these:

  • A 2-dimensional outline (with dimensions labeled) of what a Petite, a Regular, and a Jumbo may look like. For example, these are the actual outlines of the Large and Teenie. They may write down the thickness also.

  • A completed table with the missing counts filled in.

counts chart blank

Highlights of this task:

  1. Kids use some known information to construct new information. They use modeling to figure out what the other sizes may look like and how many of them would fit in a 27-oz or 36-oz package.
  2. It’s kinda messy and weird. While the kids can measure whatever lengths of a treat, how do these numbers translate into the mass of each treat?
  3. It’s good to work with solid objects instead of just flat polygons when learning similar shapes.
  4. The reveal (Act 3) of something like this is always a lot of fun. Not only the reveal in the count per package, but also how close their outline sketches are to the actual treats when I bring in the Petite, Regular, and Jumbo.
  5. How much does a 36-oz package cost?
  6. Is the Jumbo a shot in the dark? Would kids think to ask me for the size of the dogs? How does this help, if at all?

weights of dogs

[02/03/15]

kids working 2 Greenies kids working Greenies

Posted in Math 8 | Tagged , , , , , , , , | 5 Responses

Rigid Transformations

My 8th graders are learning about rigid transformations. I want to add a bit more complexity to what our book is asking the kids to do. For example, the book is having them reflect a shape mainly across the x-axis or y-axis, or on a rare occasion, reflect it across “the horizontal line that goes through y = 3.” Well, right before this chapter, we’ve been working with writing and graphing linear equations, so I want kids to reflect a shape across any line, including one that may cut through the shape itself.

2015-01-07_13-49-28

The book surprisingly has very few examples and exercises with rotations. And from what I can find, all these rotations happen about the origin or about a point coinciding with one of the vertices of the shape. Again, I want kids to be able to rotate a shape about any point, including one that’s inside the shape. (I used a playing card — number 7 works well because it’s asymmetrical — poked my pencil through it as the center of rotation, and turned the card. I think this helps them see what I keep referring to as the pivot or anchor point.)

2015-01-07_13-54-03

Then I give each student this task:

  • Draw a shape that has between 5 to 8 sides with no curved edges.
  • Transform your shape through at least 3 rigid transformations of rotation, translation, and reflection — in any order.
  • On grid paper, give your teacher your complete work on this, including the written directions for the transformations.

2015-01-07_12-07-20

  • On grid paper, give your teacher only the original shape and the written instructions. Your teacher will give this paper to a random classmate to follow your written directions to arrive at the intended location of the final image.

2015-01-07_12-08-29

For students who want more challenge, they may ask for a copy that has just the original shape and its final image without the written directions. The task will then be to figure the appropriate transformations that connect the two images.

2015-01-07_15-49-22

I really believe that it’s good practice to always give kids more than what we believe they can handle. Let kids tell us when it’s too much for them — and we find out soon enough. An ounce of struggle on something hard is worth a pound of completion on something easy.

(And I’m hoping to update this post with pictures of kids’ work when they turn them in on Friday.)

Posted in Geometry, Math 8 | Tagged , , , , , , | 7 Responses

Let’s Not

I knew I was in trouble when the principal needed to talk with me regarding a parent complaint. The parent said I used the word crap in class often. The parent also said that I told students to memorize PEMDAS as Please Excuse My Dumb Ass Sister.

I admitted to my principal that I said crap enough times. And the PEMDAS thing… Well, it was really a ha-ha joke that my high school students from the previous year taught me, and I never actually wrote out the word Ass, I just wrote down A__, so technically my clever middle schoolers deciphered that on their own.

The parent found me in my classroom after school shortly after. She brought up the aforementioned, and I apologized. Profusely. I was genuinely sorry that she found the word crap offensive. I told her that I then realized it was unprofessional and would not utter the word again in class. I promised I would apologize to all my students the next day.

But then she had more to say, Mrs. Nguyen, we’re a Christian family, and we raise our children to be… 

The rest of her words — I don’t recall exactly — were condemning. She could have just punched me in the face. The effect felt the same. I looked over to the other side of my classroom where my own three children — then ages 8, 9, and 12 — were doing their homework. Our eyes met. My kids attended the same school.

I apologized to my students the next day.

Then after school I went to my principal’s office because what the parent had said to me in front of my children continued to anger me. She had projected her Christianity on me in front of my kids as if I were amoral and indecent for saying crap. I told my principal what happened and concluded with — and I remember my words verbatim because I was really upset — “If she ever comes back and speaks to me like that again, I will tell her exactly what I think, and then you’d have to fucking fire me.”

*****

Maybe it was the very ugly custody battle I went through that has made me crazy protective of my three kids and my role as a parent. You don’t get to judge me from a distance. You don’t get to judge me based on what 4-letter words I say. You certainly don’t get to judge me through a religious lens.

I’m pretty much this crazy protective when it comes to my students and my role as a teacher.

We talk about the bad policies crafted by people in thick-carpet land, so let’s not have those policies trickle down into our classroom and adversely affect our students’ learning or their love of learning. Let’s not follow that textbook that we hate — so what if the school had adopted it. Just because we inadvertently bought spoiled food does not mean we should consume it. We talk about spending too much time reviewing for tests, so let’s stop reviewing for the goddamn tests.

Let’s not believe for one second that we don’t have a voice.

Let’s smile and nod and gather up all the handouts in our next meaningless PD, then throw them out when we get back into our classroom and do a Math Munch or 3-Act lesson.

I go batshit crazy when I hear of teachers doing things that they know are not good for their students. Why are we doing it then?

I’m afraid I know the answer to this already: We don’t want to lose our job.

But. But. Did we not get into teaching because we love teaching and our subject matter and most of all we love our students? How can we justify implementing poor pedagogy and delivering contrived content to the young people whom we promised to give our best and be their advocates? Why are we wasting their time?

We — classroom teachers — make a direct impact on our students’ learning. This impact is not unlike that of a parent-child relationship. And for some students, we are the missing guardian in their life. They depend on us to make the right decisions when administrators and policy makers do not. They depend on us to be the voice that they don’t always have. They trust us to work toward fixing a broken system instead of being a part of it. We would do all this and more as a parent. We should do all this and more as a teacher.

I’ve always needed a job, an income. I don’t have the luxury of shooting my mouth off and doing whatever I fancy in the classroom. I shared the opening story because it happened in my first year of teaching at Mesa and I was well aware of my probationary status. But when a parent crosses the line, or when an administrator/mandate goes too far or does too little, I need to speak up. It’s not bravery or arrogance, it’s duty.

Posted in Teaching | 15 Responses

A Tale of Two Gyms

Quick post about a scenario that I was sharing with the kids just to share and how they just took off with it.

A brand spanking new 24-Hour Fitness is opening up near me. It’s a no-brainer to switch over to this facility because I’ll save gas and travel time. However, the 2-year membership [from Costco] will cost nearly twice as much at the new one.

I gave them some information:

  • 8.02 miles one-way to current gym, at mostly highway speed
  • 1.38 miles one-way to new gym, at neighborhood speed
  • Chevron gasoline currently at $3.039/gallon
  • $370/2-year membership at current gym
  • $650/2-year membership at new gym

While it didn’t take much to figure out that the new gym costs just 38 cents more per day, but there were enough variables inherent in this scenario that the kids wanted to take a closer look.

They asked me questions like:

  1. How often do you go to the gym?
  2. How much mileage does your car get?
  3. How fast do you drive — on highway and around town?
  4. How long does it take you?

I lied about going to the gym 7 days a week, gave them my car model, then told them to look up the rest.

But then we wondered about the value of my time driving. How much is my driving time worth? I went on Twitter to ask for help, and Glenn @gwaddellnvhs thought I should divide my weekly salary by the hours of weekly driving that I do. The problem is I live pretty close to school, so this rate becomes too high to apply to this situation. For no good reason, I decided to give the kids our school’s substitute rate of $115/7 hours, or $16.43/hour.

They paired up and went online to gather more information, did a bunch of calculations, and summarized everything on the whiteboard. All in one class period.

IMG_1368

IMG_1363

IMG_1361

IMG_1372

We should just do this all year: turn a scenario into a question then into a math task. I could take a nap while they chitchat and do all the work.

Posted in General, Problem Solving | Tagged , , | Leave a comment

Four Square and Other Questions

One afternoon during recess I noticed that the Four Square grid at our school had been enlarged. Naturally I yelled out to the kids, “Hey kids, when did they make this larger? I wonder what percent increase this is. What do you think?”

IMG_1305

Taking a nanosecond pause from their game, they yelled out their estimates, anywhere from 50% to 95% increase. One kid said, “I love that you’re asking us a math question at recess time.”

I went back out to the playground during my prep with a couple of yardsticks to find the answer to the question I’d posed.

When my 6th graders came into class the next period, I told them what I’d wondered about during recess and wanted each one of them to give me an estimate of this percent increase. We walked back out to the Four Square, and I allowed them five minutes to do whatever they needed to get a good estimate.

4 pics

Once back into the classroom, I asked them to write down their estimate of the percent increase on a small slip of paper.

I then asked, “What exactly was I looking for? Percent increase in what? I really didn’t say and you didn’t ask me to specify either.”

We’ve been working A LOT with perimeter and area of rectangles, so most of them said that they’d thought I’d meant the percent increase in area. So I told them I did mean area but I was intentionally vague just to see if anyone would ask — and Four Square is so much about occupying the inside space.

This question prompted me to ask them more questions about increase in perimeter versus increase in area. I had them draw squares (or rectangles) on grid paper and explore the changes in area when the perimeter is doubled, tripled, or by some x factor. We remind ourselves that area is two-dimensional and why area units are always “squared.”

I asked them how they would figure out the percent increase in area. They told me I needed to measure the length and width of the old Square (black outlines), then do the same for the new one (white outlines).

They also agreed that I could just find the area of 1 square, then multiply this by 4 to get the whole thing. This suggestion prompted me to ask them, “Well, do I need to compare the area of the whole 4-square grid of new to old, or just the area of 1-square of new to old?”

So we just drew some squares to show that comparing the areas of just one square each: large to small is 2.25 to 1.0, this is a percent increase of 125%. And comparing the areas of each entire 4-square grid: large to small is 9 to 4, which also yields a 125% increase.

2 squares

This brief noticing and wondering yielded a fruitful discussion and it was something that was part of their environment, their playground. By the way, the answer is 118% increase in area for the Four Square. The closest written estimate was 115%.

Of course this launched us into a brainstorming session of questions that they have about their surroundings. Stuff that we can apply math to answer the questions.

I reminded them not to worry about answering the question. Just ask it.

Then I couldn’t stop them from sharing. (These 6th graders are away at Outdoor School, so I have to wait for them to return next week for us to try and answer some of these questions. They will also be jotting down more questions that may come up during the week.)

How much time does my brother waste in his room for a year?

How many gallons of water do we use if we take 5-minute showers a day? How much does this cost?

How much power is needed to charge all the devices in the house for a year?

I wonder how many pencil tips I break each year, and if added end-to-end, how long would this be?

What is the average amount of money each teacher at our school spends on supplies in a school year?

How many eggs does a chicken lay in United Kingdom?

How much pollution does the average car put into the air monthly?

How much time do the students in this class spend on YouTube in a month?

How much time do we spend on homework during the school year?

How much money does our school lose when students are absent?

How long does my hair grow in a month?

I always wondered how much bigger is the big basketball hoop compared to the small one.

How many pounds of food do kids waste in the cafeteria in a month?

How much gas does my mom burn while she is driving?

I wonder how much gasoline our 3 school buses use each year.

How many “perimeters” do we do in a year in PE?

How much money does Mrs. Nguyen spend on Oregon Ducks’ games?

And this one breaks my heart.

How long would it take to end poverty?

Posted in Course 1 (6th Grade Math), Geometry | Tagged , , , , , , | 2 Responses

This Friendship

There are still a few minutes left in my Math 6 class when four 8th graders rush into my room. They hurry along the side of the room toward the front. They don’t interrupt me as I wrap up the lesson with my 6th graders. I can tell how excited they are to tell me something. And as soon as I dismiss the class Isaiah stretches his eyeballs and tells me, “Guess what Mrs. H said about you?! She said that your head is so big that it’s a miracle you can walk through the door!! And Mr. H (our principal) was there, and he laughed!!” The three girls who have come in with him — eyes equally wide — nod in unison, proud to bear witness to this most fantastic story. I suppress a smile, “Oh, she did, did she. And Mr. H laughed too? I see.”

Somehow the kids have picked up on the bantering between me and Erin, my next-door colleague of five years. They want to be a part of it, and we don’t want to deny them of the fun because that’s what it is.

Mostly the kids hear of our genuine respect for each other. I normally say, “Mrs. H is amazing.” And Erin, “Mrs. Nguyen is the best.” They see us laugh and observe our friendship. I think our students know how much we care about each other because they know how much we care about them.

Nothing is kept safe with these kids. I go over to Erin’s room to get something, and she tells me, “The kids told me you said shit in class today.” (1. It was not during class, and 2. You would too if you reached into a kid’s bag of chips not knowing what kind it was, and it turned out to be Takis Nitro.)

Whenever my class hears clapping next door, we want to clap louder, and we do. It’s deliciously juvenile, and I don’t stop until she gives up.

For 10 years I’d never missed a staff meeting if I was on campus, but on that day I did. I just went home because I forgot it was the second Tuesday of the month. Since then, Erin has always come over to fetch me for the meeting.

My desk at school is always a mess. Erin’s desk is neat and tidy. She remembers and meets every deadline. I run to her in panic, “Hey Erin, about that assessment that’s due tomorrow? What did you do? What’s the website again?” I’m convinced she has some sort of OCD to explain for all her perfection.

She wears not only a green top but also a green cap because it’s Friday and it’s Oregon’s color. We talk about opening up our own business — something that involves lots of wine and beer — when this teaching thing no longer works out. We talk about this plan in more detail, as if it would really happen, when we have a particularly bad day at work.

Erin is the colleague I wish for all of us. Someone who’s a friend outside of school. Someone who makes us look good. Someone who gives us more credit than we deserve. And that’s okay. Because there are always days when we deserve the credit, but no one is around to tell us.

It’s her fault that my head is so big.

Posted in Teaching | Tagged , , , | 3 Responses

Driving Them Nuts

I’m proud of my students. I’m proud of what we do in room 15. My classroom. My home away from home for the last 11 years. These bopping teenagers, sullen one minute bubbly the next, hormonal but invincible. They don’t all love math like I do. (Not everyone loves college football, but we get along.)

What is happening in room 15 is the loud and proud math culture that we have set in place. We build it from day one — then we continue to do, say, and write stuff to sustain and strengthen the culture because we know our behaviors are our best evidence that this culture exists.

Here’s one piece of that evidence:

1

Her frustration resulted in her loving the problem. Her last sentence is an enormous celebration of how much we honor the process of problem solving. Her classmates had their own reflections — short snippets of how they engaged in the problem.

They worked hard on the problem because it was driving them nuts. It’s not unusual to hear kids blurt out, “This problem is making me crazy!” Or, “I won’t be able to think about anything else until I get this!” Now, they’ve owned it. This isn’t about a letter grade any more; and it certainly isn’t about me.

10

11

12

This was the problem they’d worked on.

The Missing Area: A 10 by 16 rectangle is attached to a triangle as shown below. If the purple section is 24 square units, then what is the area of the yellow section of the rectangle?

missing area

[John Golden @mathhombre, GeoGebra extraordinaire, created an animated gif of this problem.]

[Mike Lawler @mikeandallie solved this problem using similar triangles.]

Posted in Geometry, Problem Solving, Teaching | Tagged , , , , , , , , | 7 Responses

A Simpler Solution

I’m guessing this was about 5 years ago. I was at an all-day workshop when a high school math teacher, sitting next to me, asked about the PoW (from mathforum.org) that I assign to my students. I happened to have an extra copy in my backpack and gave it to her.

Dad’s Cookies [Problem #2959]

Dad bakes some cookies. He eats one hot out of the oven and leaves the rest on the counter to cool. He goes outside to read.

Dave comes into the kitchen and finds the cookies. Since he is hungry, he eats half a dozen of them.

Then Kate wanders by, feeling rather hungry as well. She eats half as many as Dave did.

Jim and Eileen walk through next, each of them eats one third of the remaining cookies.

Hollis comes into the kitchen and eats half of the cookies that are left on the counter.

Last of all, Mom eats just one cookie.

Dad comes back inside, ready to pig out. “Hey!” he exclaims, “There is only one cookie left!”

How many cookies did Dad bake in all?

Maybe you’d like to work on this problem before reading on.

The teacher started solving the problem. She was really into it, so much so that I felt she’d ignored much of what our presenter was presenting at the time. She ran out of paper and grabbed some more. She looked up from her papers at one point and said something that I interpreted as I-know-this-problem-is-not-that-hard-but-what-the-fuck.

It was now morning break.

show1

She worked on it some more.

show2

By lunch time, she asked, “Okay, how do you solve this?” I read the problem again and drew some boxes on top of the paper that she’d written on. (Inside the green.)

1

She knew I’d solved the problem with a few simple sketches because she understood the drawings and what they represented. I just really appreciated her perseverance.

I share this with you because a few nights ago I was at our local Math Teachers’ Circle where Joshua Zucker led us through some fantastic activities with Zome models. We were asked for the volume of various polyhedrons relative to one another. Our group really struggled on one of the shapes. We used formulas and equations only to get completely befuddled, and our work ended up looking like one of the papers above.

zome

Over the years I’ve heard a few students tell me, “Mrs. Nguyen, my uncle is an engineer, and he can’t help me with the PoW.” Substitute uncle with another grown-up family member. Substitute engineer with another profession, including math teacher. I remember getting a note from one of my student’s tutor letting me know that I shouldn’t be giving 6th graders problems that he himself cannot solve. (The student’s parent fired him upon learning this.)

I like to think that my love of problem solving will rub off on my kids. I hope they will love the power of drawing rectangles as much I do. Or just a tiny little bit.

Posted in Problem Solving | Tagged , , , , , | 7 Responses